Anjaneyasana – Low Lunge Pose – Aşağıda Hamle Pozu

Yin yogada ‘dragon pozu’ olarak adlandırılan bu pozu yapmak için, kalın bir battaniyenin üzerinde dizlerimizin üzerine oturuyoruz, birkaç dakika gözlerimizi kapatıp nefeslerimize odaklanarak zihnimizi sakinleştiriyoruz, yavaşça gözlerimizi açıp yapacağımız poza tüm dikkatimizi yönlendiriyoruz.

Ellerimizi omuzların altına gelecek şekilde yere yerleştirerek dört ayak (satangasana) üzerine geliyoruz ve sağ dizimizi bükerek sağ ayağımızı öne doğru, ellerin arasına getiriyoruz.

Sol bacak arkada uzun kalıyor, biraz daha uzatabilmek için sol ayak parmaklarımızı ayakların altına geçirip dizimizi yukarı kaldırarak ayağımızı biraz daha geriye doğru yürütüyoruz ve sol dizimizi tekrar yere yerleştiriyoruz. Eğer sol dizimize yoğun olarak yükleniyorsak, dizin altına yumuşak bir yastık yerleştirebiliriz. Bu poz sol bacağın ön tarafındaki hipfleksör, quadriseps kaslarını, kasık bölgesindeki kasları da esnetip açmaya yardımcı olur. Sol bacağın üst tarafını biraz daha derin esnetmek istersek sol dizi arkada kırarak, sol ayağımızı sol elimizle yukarıda yakalayarak 1–2 dakika kadar kalabiliriz.

Sağ ayağımızın önde, arkada, biraz dışarı doğru ya da biraz içeri doğru yerleştirilmesi ile çok farklı bölgeleri esneterek açabiliriz.

Eğer sağ ayağımız kasıklara yakın bir yerde duruyorsa, sağ topuk yere basıyorsa, ayak bileğinin ön tarafı sıkışıp bilek eklemi hareket eder ve alt bacak arkasındaki aşil (Akhilleus) tendonu biraz daha fazla esner. Bu tendon, ismini mitolojide İlyada destanındaki Truva’da (İlios) önemli bir savaşçı karakteri olan Akhilleus’tan almıştır. Ölümlü bir baba ‘Peleus’ ve tanrıça bir anne ‘Thetis’ in oğulları olan Akhilleus’un ölümlü taraflarını yok etmek ve ölümsüz kılabilmek için, annesi onu ölüler ülkesindeki ‘Stiks’ nehrine daldırmıştır, fakat suya sokarken topuğundan tuttuğu için su topuğuna gelmemiştir ve ölümü de sadece topuğundan yaralandığında olacaktır ve Paris, topuğuna attığı bir ok ile yaralayarak Akhilleus’u öldürür. Bu yüzden topuğun arkasında bulunan tendona Akhilleus (aşil tendonu) denilmiştir.

Eğer bu tendon yeteri kadar esnek değilse, ayak, koşmak ve yürümek için zorlanacaktır, kıvrımlı hareketleri yapamayacaktır.

Eller yerde iken sağ ayağımızı omuzun altına yerleştirip biraz sağa doğru kaydırdığımızda üst sağ bacağın iç tarafı esnerken, sağ elimizle de dizimizi iterek, bedenimizi sağa doğru çevirerek omurgaya twist hareketi de yaptırabiliriz.

Eğer sağ ayağımızı öne doğru kasıklardan biraz daha uzaklaştırırsak, esnemenin etkisi biraz daha üst arka bacağa ve sağ kalçaya doğru çıkmaya başlayacaktır. Aşil tendonundaki etki azalacaktır. Ve ayağımızı yavaş yavaş öne götürmeye devam ettiğimizde sağ bacağımız da dümdüz öne doğru uzanacak, kalçalarımız yere doğru yaklaşacak ve split (hanumasana) pozuna girecektir. O zaman esnemenin etkisi tüm sağ bacağın arkasında ve sağ kalçada olacaktır. Arkadaki sol bacağın ön tarafı ve kasık bölgesi de daha derin esnemeye devam edecektir.

İstediğiniz herhangi bir dragon varyasyonunun içinde 3 ila 5 dakika arasında sakin, derin nefeslerle kalabilirsiniz. Daha sonra diğer tarafı yapmak için aynı işlemleri uygulayabilirsiniz. 

Pozdan çıkarken:Öndeki bacağımızı arkadaki bacağımıza doğru götürerek, bacaklarımızı uzatıp kalçalarımızı yukarı doğru kaldırarak, aşağı bakan köpek pozuna gelip biraz kalalım ve daha sonra çocuk pozuna geçerek bir süre bedene zaman tanıyıp açılan yerlerin tekrar yerine yerleşmesine izin verelim. Bir süre sırt üstü uzanarak bedendeki değişimleri algılayarak kalabilirsiniz.

Pozun Faydaları:Öndeki bacağı, kalça ve kasık bölgesini eklemlerden çok derin açıp esneten bir pozdur, aşil tendonunu esnetir, öndeki ayak bileği eklemini sıkıştırıp, hareket kabiliyetini arttırır.   Üst bacak kemiği ile kalça kemiği eklemini sıkıştırıp hareket kabiliyetini arttırır. Siyatik sinirini rahatlatan bir pozdur. Arkadaki bacağın ise hipfleksör, quadriseps kaslarını açıp esnetir. Eğer split pozunu yapıyorsanız öndeki bacağın arkasındaki kasları ve dokuları esnetir, arkadaki bacak kasları ve kasık bölgesindeki kaslar daha da derin esnemeye devam eder.

Eğer öndeki bacak dizden bükülü bir şekilde eller dizin üzerine yerleşirse lumbar (bel) bölgesindeki omurlar sıkışarak hareket kabiliyetini arttırır ve o bölgedeki kasları güçlendirir.

Eğer sol el yerde, sağ el ile dizi iterek bedeni sağa doğru twist yaparak döndürürse, omurgada dönerek açılmaya, omurların arasındaki dokular esneyip açılmaya başlar. Aşil tendonu rahatladığı için yürürken ayak daha rahat hareket eder.

Aynı zamanda mide, dalak, karaciğer, safra kesesi ve böbrek, idrar kesesi enerji kanallarını, yani meridyenlerini de etkileyip enerji akışını açar.