Upavistha Konasana – Oturarak Yapılan Geniş Açı – Wide Angle Seated Forward

Çok etkili; kalça, kasık, bacak arkası, bacak içi kaslarını açıp esneten bir duruştur. Yin tarzı yogada Dragonfly olarak bilinir. Bedene zarar vermemek için, poza girmeden önce özellikle üst bacakların içindeki kasları ısıtıp açmak gerekir.

Yere bir battaniye serip, dizlerimizin üzerine oturup (Virasana) derin birkaç nefes alarak poza hazırlanıyoruz. Oturduğumuz yerden dizlerimizi yavaş yavaş birbirinden ayırıyoruz, sonra bedeni öne doğru götürüp önce ellerimizi daha sonra dirseklerimizi yere yerleştiriyoruz. Kalçalarımız ve dizlerimiz aynı hizada olduğu zaman üst bacakların içindeki esneme daha etkili olmaya başlar.

3 dakika kadar nefeslerle üst bacak içlerinin yavaş yavaş açılmasına izin vererek pozun içinde kalıyoruz; daha sonra ayak parmaklarımıza ağırlığımızı vererek, dizlerimizi ellerimizin de yardımıyla havaya kaldırıp tekrar birbirine yaklaştırıp oturma pozisyonuna geliyoruz. Oradan kalçaları bir tarafa düşürüp bacaklarımızı öne doğru uzatarak, ayaklar birbirine yakın olacak şekilde oturma pozisyonuna (Dandasana) geçiyoruz. Düz bir sırt ile birkaç nefes alarak poza odaklanıyoruz. Bacaklarımızı açabildiğimiz kadar açıyoruz. Ellerimizi bedenin önünde yere yerleştiriyoruz; sırt dümdüz kalabilir burada.

Pozu biraz daha derinleştirmek için, zorlamadan, bedeni dinleyerek kalçalardan öne doğru, bacakların ortasına eğilmeye başlıyoruz. Her nefesi verdiğimizde belki biraz daha fazla öne doğru eğilerek pozu derinleştiriyoruz. Bütün ağırlığımızı öne doğru bırakıyoruz; karın kaslarını tutmuyor, gevşetiyoruz. Zorlamadan, yavaş yavaş, bilinçli hareketlerle gidebildiğimiz yere kadar gidiyoruz ve sınırımızı bulduğumuz yerde tatlı bir acı ile açılma,  esneme hissini algılamaya başlıyoruz. Pozun içinde 3 ya da 5 dakika, eğer içimizden daha fazlası geliyorsa istediğimiz kadar kalarak pozu tamamlıyoruz.

Pozdan çıkarken hiç acele etmeden, yine bilinçli hareketlerle bedenimizi yukarı doğru kaldırıyoruz. Yavaş yavaş, belki aralarda duraksayarak, esnettiğimiz bölgeleri yerine getirerek bacaklarımızı birleştiriyoruz. Ellerimizin yardımıyla bedeni arkaya doğru uzatıp yere sırt üstü uzanıyoruz; bir müddet pozun etkilerini, bedendeki değişiklikleri hissederek dinleniyoruz.

Bedeni besleyen enerji akımını rahatlatan bu pozda, bacakların içinden geçen karaciğer ve böbrek meridyenlerinin, öne doğru eğildiğimizde omurga yuvarlak kalıyorsa idrar kesesi meridyeninin kanallarındaki tıkanıklıkları açıp akışı rahatlatıyoruz.

Duruşun Faydaları:

Bedenin arkasını ve bacakları tamamıyla esnetir, karın bölgesindeki iç organları uyarır, karın bölgesini rahatlatır, özellikle üreme organlarının daha sağlıklı hale gelmesine yardımcı olur. Kadınlarda regl dönemlerini dengeler, regl ağrılarını hafifletir, yumurtalıkları çalıştırır; hamilelikte doğum sürecine hazırlar. Erkeklerde prostat bezini uyarır, sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Beyni sakinleştirir.