Supta Virasana – Yatarak Uzanan Kahraman Pozisyonu – Reclining Hero Posture

Bedenin birkaç bölgesine birden etki eden çok önemli  pozlardan bir tanesidir.

Yin tarzı yogada ‘saddle’ (eyer) poz olarak geçer.

Patanjali’nin yoga sutralarında bahsettiği aydınlanmaya giden 8 yoldan birincisi Yama  

(hakim olmak) kavramındaki 5 etkenden birincisi olan “ahimsa”,yani zarar vermemek kuralına uyarak, bedene zarar vermeden pozun içine bilinçli girmek, pozda bir süre bedendeki değişimleri hissederek nefeslerle beraber kalmak ve pozdan çıkarken bilinçli bir şekilde çıkmak, yoganın yoga olmasını sağlar; nefes ve hareket birlikte olduğu zaman konsantrasyonumuz daha da artmaya başlar.

Dizlerimizin üzerinde (kahraman duruşu) oturarak poza başlıyoruz, daha sonra topuklarımızın arasına ya da üzerine oturabiliriz. Dizlerimizde noktasal, keskin bir acı hissetmemeye dikkat etmemiz gerekiyor; belinde sorunu olanlar belki bir yastıkla belini destekleyerek ve yumuşak bir şekilde bedenini dinleyerek yapabilirler. Ayak bilekleri acıyorsa altına bir battaniye yerleştirilebilir.

Birkaç derin nefes alıp, ellerimizi bedenin arkasına yerleştirip, göğüs kafesini açarak ellerin üzerine arkaya doğru uzanıyoruz.

Bir süre burada kalabiliriz; eğer bu duruşta rahatsak, dirseklerimizi yere yerleştirip açık göğüs kafesiyle dirseklerimizin üzerine uzanabiliriz. Etkiyi biraz daha arttırmak istersek, omuzlarımızı yere yerleştirip kollarımızı başımızın üzerinden arkaya doğru uzatarak bir müddet bu duruşta kalabiliriz. Eğer dizlerimiz çok fazla yukarı kalkıyorsa, bir önceki varyasyona gelebiliriz ya da omuzlarımızın altına battaniye ya da yastık yerleştirebiliriz.

Etkiyi daha da arttırmak istersek, kalçaların altına yastık ya da battaniye yerleştirebiliriz.

Duruşun faydaları: En önemli faydası omurganın ‘lumbar’ (bel) bölgesindeki omurları sıkıştırarak, o bölgedeki kasların güçlenmesini, zaman içinde omurganın doğal kıvrımını korumasını sağlar. ‘Lumbar’ bölgesindeki kasların güçlü ve esnek olması bel fıtıklarını ve disk kaymalarını önler. Üst bacağın önündeki ‘quadriceps’, ‘hip flexor’ kaslarını esnetir, üst bacaklardaki kasların esnek olması dizlerimizin korunmasına yardımcı olur. Bazı kişilerde karın kasları ve kasıkları da esnetir. Uzun süre ayakta duran ve yürüyenler için çok iyi bir duruştur. Bacakları rahatlatır ve dinlendirir.