Halasana Saban Duruşu Plow Pose

Bütün omurgayı derinden esnetip rahatlatır. Genellikle yoga çalışmalarının bitirme pozu olarak uygulanır. Yin Yoga’da Snail (Salyangoz) poz olarak geçer. 

Boynunda problem olan kişiler, yüksek tansiyon hastaları, regl dönemindeki kadınlar, hamileler ya da hamile kalmayı planlayan kişilerce uygulanmamalıdır. Bütün yoga çalışmalarının yemeklerden en az bir iki saat önce ya da sonra, boş mide ile ve mümkünse bağırsakları boşalttıktan sonra uygulanmasına özen gösterilmelidir.  

Başlarken yere yumuşak bir battaniye sererek kendimize rahat bir alan oluşturuyoruz. Boynunuz çok kemikli ise omuzlarınızın altına bir battaniye daha yerleştirebilirsiniz. Sırt üstü yere uzanıyoruz ve boynumuzu sıkıştırmadığımızdan emin oluyoruz. Hatta ellerimizle başımızı biraz çekerek boynumuzu uzatıyoruz ve duruşun içinde boynumuzu hiç hareket ettirmeden kalıyoruz. Boynunuzun öne hareket kabiliyeti fazlaysa, yani çenenizi rahatça göğsünüze doğru yaklaştırabiliyorsanız bu hareketi daha kolay yapabilirsiniz; değilse çok zorlamadan duruşu uyguluyoruz. Unutmamalıyız ki hiçbirimizin anatomik yapısı, oranları, eklemlerimiz arasındaki mesafeler birbirinin aynı değildir. O nedenle pozların içinde de farklı görünürüz. 

Boynumuzun uzun ve rahat olduğundan emin olduktan sonra ayaklarımız birbirine yakın iki bacağımızı da aktif yaparak önce yukarıya doğru 90 derece kadar kaldırıyoruz. Daha sonra ellerimizi destek yaparak kalçaları da yukarı doğru kaldırıyoruz. Ayaklarımız başımızın üzerinden yukarı ve arkaya doğru uzanıyor. Ellerimizi destek olacak şekilde belimize yerleştirebiliriz ya da belimizin arkasında iki elimizin parmaklarını birbirine örüp omuzları da sırtın altına iyice yerleştirerek kollarımızı yerde daha uzun süre tutabiliriz. Bacaklarımız dümdüz olmalıdır. Ayaklarımız başımızın arkasında yere değebilir ya da başın üzerinde havada kalabilir. Dizlerimizi kırıp ayaklarımızı alnımıza ve kulaklarımıza doğru da yaklaştırabiliriz. 

Bacaklarımızla oluşturduğumuz her açı farklı bölgeleri etkilemektedir. Ayaklarımız başımızın arkasında yerde duruyorsa ya da dizler kırık alnımızda ya da kulakların yanına geliyorsa üst sırt bölgesindeki omurları, kasları ve bağ dokularını esnetmektedir. Ayaklar havada, üst sırt yerden fazla kalkmıyorsa, bel bölgesi ve Thoracalumbar fascia dediğimiz, bel bölgesinde bulunan büyük eşkenar dörtgen şeklindeki bağ dokuyu açıp esnetmektedir.

Bu poz ile aynı zamanda bacakların arkasından geçen ve omurgada devam eden idrar kesesi meridyenine giden enerji akımını da rahatlatmış oluyoruz. 

3–5 dakika pozun içinde kaldıktan sonra yavaş nefeslerle beraber, bütün esneyen bölgeleri birer birer yerine getiriyoruz. Bacaklar dümdüz, karın kasları aktif, topuklarımızı yere doğru götürüp bırakıyoruz. Bacaklar pasif, birkaç nefes dinlendikten sonra pozun etkisini dengelemek için kolları yanlara doğru genişçe açıyoruz. Sonra dizlerimizi karnımıza doğru çekerek derin nefes alıp nefesi boşaltırken dizlerimizi önce sağ kolumuzun dirseğine yakın, yere doğru bırakıyoruz. Başımız da sol elimize doğru bakıyor, omurgayı döndürerek açıyoruz. Birkaç nefes burada kalabiliriz. Daha sonra aynı işlemi sol tarafa da uygulayıp bacaklar uzun pasif, kollar bedenin iki yanına yakın, değişimin hislerini algılayarak, dinlenme pozisyonuna geçiyoruz. 

Duruşun Faydaları: 

– Yorgunluğu ortadan kaldırır.

– Omurgayı derinden açıp rahatlatır.

– Sırt kaslarını ve omurgayı uzatır, omurga kaslarını güçlendirir.

– Sırt ağrılarına iyi gelir.

– Sırt kaslarını ve kalça ekleminin esnekliğini arttırdığı için öne eğilebilme yeteneğini geliştirir.

– İç organları sıkıştırarak masaj yapar, canlandırır.

– Tiroit bezlerini uyarır ve dengeler.

– Zihni sakinleştirir.