İki Satırlık Bir Telgrafın Yarattığı Bilim Adamı

İstanbul Üniversitesi’nde öğrenci olduğum sıralar, okul duvarında bir ilan gördüm: “Avrupa’ya talebe yollanacaktır.”

“Allah, Allah!” dedim. Ülke yıkık dökük, her yer virane, Lozan yeni imzalanmış, bu durumda Avrupa’ya talebe… Lüks gibi gelen bir şey… Ama bir şansımı denemek istedim. 150 kişi içinden 11 kişi seçilmişiz. Atatürk, benim ismimin yanına “Berlin Üniversitesi’ne gitsin” diye yazmış. Vakit geldi, Sirkeci Garı’ndayım ama kafam çok karışık. “Gitsem mi, kalsam mı? Beni orada unuturlar mı? Para yollarlar mı?”

Tam gitmemeye karar verdiğim ve geri döndüğüm sırada bir post müvezzi ismimi çağırır: “Mahmut Sadi! Mahmut Sadi! Bir telgrafın var!”

“Benim” dedim ve telgrafı açtım. Telgrafta aynen şunlar yazmaktaydı:“Sizleri bir kıvılcım olarak yolluyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz. İmza: Mustafa Kemal”

Okuyunca düşündüklerinden olağanüstü utandım. Kendi kendime: “Şimdi gel de gitme, git de çalışma, dön de bu ülke için canını verme” dedim.

Düşünün 1923’te o kadar kişinin arasında 11 öğrencinin nerede, ne zaman, ne hissettiğini sezebilen, ona göre telgraf çeken bir liderin önderliğinde bu ülke için can verilmez mi? Çok başarılı oldum. Ülkeme alev olarak döndüm. Önce İstanbul Üniversitesi Genel ve Beşeri Fizyoloji Enstitüsü’nü kurdum. Kürsü başkanı oldum. Daha sonra ülkemin başbakanlığını da yaptım.

Ben kim miyim? Ben sadece iki satırlık bir telgrafın yarattığı bilim adamı Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak’ım…

Ord. Prof. Dr. Mahmut Sadi Irmak (15 Mayıs 1904 – 11 Kasım 1990)