Hindistan'a Yolculuk…

27 Ekim 2016

Hindistan ve Uzakdoğu bilgelik öğretilerini küçük yaşlarımda kitaplardan tanımış, yoga ve meditasyon tekniklerini deneyimlemiştim. Bu erken tanışıklık içten içe bir zevke dönüşmüştü.

Sathya Sai Baba organizasyonunun Anadolu bilgeliği ve semâ ritüeline yıllardır gösterdiği yakın ilgi bu yıl nihayet bir davete dönüştü. Bizler de bağımsız semazen ve müzisyen dostlarla 10 kişilik bir grup oluşturup, Bengalore üzerinden ulaştığımız Sathya Sai Baba’nın doğum yeri olan Puttaparthi kasabası ve Prasanthi Nilayam aşramında bulduk kendimizi.

Ortadoğu ülkeleri yıllık hac ziyareti döneminde Sathya Sai Baba’nın türbesinin önündeki aşram meydanında gerçekleştirdiğimiz Semâ Ritüelini yaklaşık 22 bin sâlik coşkuyla izledi. Semâ öncesi bendenizin Anadolu bilgeliği üzerine yaptığım sunum ve klasik tekke ilâhileri konseri bir bütün olarak saliklerin üzerinde derin bir etki bıraktı. Semâ’dan hemen sonra kendi Veda ilâhileriyle devam ettiler, hepsi iç içe bir bütünsellikte…

Yıllar önce içsel olarak deneyimleyebildiğim Hint öğretilerinin zahiren de içinde olup, dünyanın dört bir yanından gelmiş saliklerle bir arada, Anadolu bilgeliği zevkini paylaşmak, hepsi iç içe bir bütünsellikle var olmak, tüm ekibimizde ve saliklerde derin bir iz bıraktı.