Shankha Prakshalana – Geleneksel Yoga Detoksu

Sayı 23 - Nisan 2012

Baharın gelmesiyle beraber bedenimizin de temizlenmeye ve yenilenmeye ihtiyacı olur. Uzun seneler yogayı kendi hayatında uygulayan çok değer verdiğim dostum Zoltan Zajva’dan öğrendiğim çok özel bir detoks çalışmasını sizlere aktarıyorum.

Shankha Prakshalana çok eski bir bağırsak temizleme yoludur. Orijinali 5 litre su ile yapılıyor. 1 litre suyla başlangıç yapabilirsiniz. Bağırsakların temizlenmesinin yanında, manevi arınma ve farkındalık yöntemidir aynı zamanda. Sonrasında enerjinizin yükseldiğini, cildinizin parladığını, hafiflediğinizi, daha canlı ve mutlu olduğunuzu hissedeceksiniz.

Hazırlanışı:

Kişi başı 2 litre ılık içme suyu,

Himalaya Tuzu (iyodin eklenmemiş tuz olması çok önemli – 1 litre için yarım yemek kaşığı )

Limon (taze olarak sıkılmış, az miktarda)

Ilık suyun içine tuzu (su sıcak ve tuzlu olmazsa bağırsak yerine böbreğe gidiyor ve idrar olarak atılıyor) ve limonu ilave ediyoruz. (Limon burada içimi kolaylaştırmak için, miktar çok önemli değil.)

Temizliğe başladıktan sonra durmamak çok önemli. Her seferinde 500 ml. su içtikten sonra aşağıdaki 5 farklı hareketi seri olarak ve aynı ritimde yapıyoruz.

Eğer kolon kanseri ve ülseri, hamilelik, emzirme, âdet veya fıtık durumunuz varsa yapmayın. Normalde suyun son kısmını içerken ishal olduğunuzu hissedip tuvalete koşuyorsunuz, ama eğer gerginseniz, su ılık değilse ya da kabızsanız bunun gerçekleşmesi daha fazla zaman alabiliyor. Bazen 1 hafta sonra 2. bir detoks yapmak gerekebilir. Detoks yaptığınız gün yorgun hissedebilir, evde dinlenmek isteyebilirsiniz. Ama kendinizi hafiflemiş hissedeceksiniz.

1- Ayakta durun, ayak parmaklarınızın üzerinde olabildiğince yukarı yükselerek nefes alın, kollarınızı havaya doğru uzatıp arkaya doğru esneyin, nefes verirken kollarınızı tekrar aşağı doğru indirin (15 defa).

2- Bacaklar hafif aralık olacak şekilde ayakta durun. Nefes alın, sağ kolunuzu yukarı doğru kaldırın ve sol tarafa yan olarak esneyin, nefes verin tekrar ortaya gelin. Sonra nefes alın ve sol kolunuzu yukarı kaldırın, bu kez sağa doğru yan olarak esneyin (15 defa).

3- Bacaklar hafif aralık, dizlerinizi bükün. Bacaklarınızı sabitleyin, kollar serbest iki yana sarksın, üst beden gevşek olsun. Önce nefes alın ve sağa doğru kollarla beraber dönün, kollar serbest olarak döndükçe bedeninize sarılsın, nefes verirken tekrar ortaya doğru gelin, tekrar nefes alın ve aynı şekilde sola doğru dönün. Nefes verirken tekrar ortaya gelin (15 defa).

4- Yere dizlerinizin üzerine oturun, öne doğru eğilip kollarınızı dümdüz öne uzatın. Sonra yavaşça bedeni öne doğru kaydırarak ellerin üzerine doğru beden dümdüz yatay pozisyona gelecek şekilde uzanın. Ayak parmaklarının ve ellerin üzerinde, karın ve bacak kaslarınızı aktif tutarak, beden yere değmeyecek şekilde kalın. (Bu hareket çok zor geliyorsa, belinizde sorun varsa karnınız ve bacaklarınız yere değebilir.) Bu pozisyondayken nefes alıp sağa verirken ortaya, sonra tekrar nefes alıp sola verirken arkaya ayaklarımıza doğru bakıyoruz (15 defa).

5- Yere kalçaların üzerinde oturun. Bacaklarınızı uzatın, nefes verirken önce sağ dizinizi bükün ve karnınıza doğru yaklaştırın, sağa doğru arkaya bakın. Nefes alırken başladığınız noktaya geri dönün ve bacağınızı tekrar dümdüz uzatın, sonra sol dizinizi bükün, karnınıza doğru çekin ve sola doğru arkaya bakın. Nefes alırken başladığınız noktaya geri dönün ve bacağınızı uzatın (seri bir şekilde 15 defa).

Detoks sonrası baharatlar, acı, kızarmış yemekler, hayvansal proteinler, alkol ve uyuşturucu alınmaması gerekir.

Tuvalete birkaç defa çıkıp ishal olduktan sonra, durdurmak için katı yemek yiyebilirsiniz (Esmer pirinç, esmer ekmek, yulaf lapası gibi). Ertesi gün tuvalete çıkamazsanız, yudum yudum bol su için ve bu hareketleri tekrar edin. Bağırsaklar temizlenip boşaldığı için bu normal bir durumdur.

Detoks çalışmasına başlamadan önce zihninizi çalışma için hazırlayın, sabah erken saatte aç karnına başlayın ve kendinizi kesinlikle zorlamayın. Gerekirse istediğiniz yerde bırakabilirsiniz. Detoksu denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.