Padmasana – Lotus Pose – Meditasyon (Dhyana) Oturuşu, 1. Bölüm

1. Bölüm: 

Padma Lotus çiçeği anlamına gelir. Kirli sularda yetişmesine rağmen, birçok kültürde kendini temizleyebilme özelliğinden dolayı saflığı sembolize eder. Çin simgeleri sözlüğünde, çiçeğin kendisinin bir mandala olduğu, yani fiziksel evreni simgelediği yazmaktadır. Ortadaki dişilik organı, evrenin ortasında bulunduğu sanılan Meru Dağı’nı, onu çevreleyen erkek polen üreten kısmı dağları, taç yapraklar ise kıtaları simgeler. Dört kenarda dört iri yaprağın yanında daha küçük iki yaprak bulunur, tıpkı Brahmin ve Budistlerin evren haritalarında olduğu gibi… Çiçek, sularla simgelenen Kaos’tan doğan ruhsal düzendir. Mitolojideki benzeri büyük ana tanrıçadır. Gautama ve diğer Buddhalar çoğunlukla lotus çiçeğinin üstüne oturmuş olarak resmedilir. Brahman lotus çiçeğinin üzerinde doğmuş olarak gösterilir. Doğumundan sonra Osiris, lotus çiçeğinin üzerinde durmuştu. 

Sembolik anlamının dışında Padmasana, uzun süre bedenin sabit kalmasına yardımcı olan bir pozdur. Doğal, basitçe bağdaş kurarak oturmamız dik durmamızı sağlar, böylece kan akışı rahatlar, enerji kök çakradan taç çakraya kadar rahatça akar. Öne doğru eğildiğimizde normal nefes alamayız, akciğerler ve göğüs kafesi sıkışır, aynı zamanda kambur bir şekilde durmak duygusal problemlerin de bir göstergesidir. Göğüs kafesi açık, omurga düz bir konumda olduğunda kendimize olan güvenimiz de artar. Meditasyon yaparken dik bir konumda oturmak, nefes alış verişimizi kolaylaştırır ve meditasyon sırasında uykuya dalmamızı önler. 

Poza başlarken: Kendimize yumuşak, rahat bir zemin hazırlayıp bacaklarımızı öne uzatarak oturuyoruz. Eğer bacak kaslarımız ve kalça eklemlerimiz izin veriyorsa ve dizlerimizde noktasal bir acı hissetmiyorsak, önce sağ bacağımızı dizden kırarak sağ ayağımızı kasığa yakın, sol uyluk kasının üzerine yerleştiriyoruz, daha sonra sol bacağımızı dizden kırarak sağ uyluk kasının üzerine yerleştiriyoruz. Bu poz çok zor geliyorsa yarım lotus pozu, yani sağ bacak dizden kırık kasıklara yakın yerde, sol bacak ise diğer bacağın üzerine yerleştirilecek şekilde oturabiliriz. 

Eğer kalça eklemleri yeteri kadar açık değil ve bacak kasları yeteri kadar esnek değilse, bacakları üst üste koymak yerine bedenin önünde yere önlü arkalı yerleştiriyoruz, eğer oturduğumuzda arkaya gider gibi hissediyorsak, kalçaların altına battaniye ya da küçük bir yastık yerleştirip hemen ucuna oturuyoruz, böylece leğen kemiğini aşağı doğru döndürerek omurganın daha düz kalabilmesine yardımcı oluyoruz. Bu şekilde rahat oturarak uzun süre pozun içinde kalabiliriz. Kollarımız önde, ellerimizi dizlerimizin üzerine yerleştirerek, eğer istersek başparmak ile işaret parmağımızı birleştirip gözlerimizi kapatıyoruz ve nefeslerimize odaklanıyoruz. Çok zorlamadan, kontrol etmeye çalışmadan, yavaş yavaş nefeslerin sakinleştiğini, derinleştiğini, uzadığını hissetmeye başlayarak meditasyon sürecine başlıyoruz. Pozun içinde istediğimiz kadar kalabiliriz. 

Eğer meditasyonda değilsek 3 ya da 5 dakika pozun içinde kalmak, kalça, diz, ayak bileği eklemlerini açıp esnemesine ve bacakların dış bölümündeki kasları, bağdokuyu esnetmeye yardımcı olur.

Pozdan çıkarken: Acele etmeden önce üstteki bacağı ayak bileğinden yakalayıp öne doğru uzatıyoruz, daha sonra alttaki bacağı da uzatıyoruz. Birkaç defa nefes alarak bacakları rahatlattıktan sonra diğer bacağı yapmak için aynı yolu izliyoruz ve iki tarafı da dengelemiş oluyoruz. Daha sonra kollar ve eller bedenin arkasında destekleyerek yere sırt üstü uzanıp, pozun etkilerini hissederek bir süre dinleniyoruz. 

Diz problemi olan kişiler için padmasana önerilmez.

Pozun Faydaları: Kalça eklemini, diz eklemini açar, esnetir, bacağın dış kısmı esner, ayak bilek eklemleri açılır, rahatlar. Ruhsal ve fiziksel rahatlama ile huzur ve mutluluk sağlar. 

Meditasyonun neden yapıldığı, birçok anlayışa göre anlatılabilir. Taoizm açısından bakarsak ve bilgileri kısaca özetlersek: 

Tao Te Ching’in yazarı Büyük Taocu düşünür Lao-Tzu  meditasyonu Taocu uygulamanın temel direği olarak görür. Meditasyon olmadan diğer tüm Taocu sanatların içi boşalır. Çince olan Tao’nun (Dow) kelime anlamı ise ‘yol’dur. Evrenin yolunu, her şeyin oluş biçimini ifade eder. Bir bütün olarak amaç, yol, yolculuktur. Taocu ise yolun takipçisidir. 

Taoizm’in ana görüşünün ve temel bilgilerinin kısaca anlatıldığı yazının ikinci bölümünü bültenin bir sonraki sayısında okuyabilirsiniz.