Oksijen Cenneti Kazdağları’nda Huzur Dolu Bir Mekan: Hızır Kamp

22 Ekim 2016

Hızır Kamp Homeros’un İlyada’sında “Binbir Pınarlı İda Dağı” olarak anlattığı, bugünkü adıyla Kazdağları’nın Kirişlik Vadisi eteğinde bir dinlenme ve arınma mekanı. Edremit’e bağlı Mehmetalan köyüne 2 km. uzaklıkta olan kamp, Kazdağı Milli Parkı sınırlarına yürüyüş mesafesinde.

Milli Park’ta olduğu gibi Hızır Kamp’ta da ekosistem ilkeleri öncelikli. Tamamıyla doğal malzemeden yapılan ağaç ve ahşap evlerde konaklama imkanı sunulurken, doğanın içinde doğanın kuralları ile yaşamaya özen gösteriliyor.

Elektrik enerjisini güneş panellerinden elde eden kampta pişen yemeklerde kampın organik bahçesinden çıkan sebzeler kullanılıyor ve yemekler Hızır abinin zeytin tarlasından elde edilen zeytinyağı ile pişiriliyor.

Hızır abinin eşi Müslüme ablanın şefi olduğu mutfakta pişen, çoğunlukla geleneksel Türkmen ve Ege yemekleri tüm misafirlerin beğenisini kazanıyor. Çiçek dolması, Keşkek, Saraylı bu yemeklerden bazıları.

Hızır Kamp’ta ağaçların altındaki sedirlerde dinlenmek ya da kitap okumanın yanında kampın içinden akan Zeytinli Çayı’nın serin suyunda yüzmek misafirlerin en çok keyif aldığı deneyimlerden biri.

Kampta sadece yüzmek ve dinlenmek istemeyenlere çeşitli değişik aktiviteler de öneriliyor. Kazdağı Milli Parkı yürüyüş turları bu aktivitelerin başında geliyor. Talebe göre değişen çeşitli zorluk parkurlarındaki bu yürüyüş turlarının her birinde mutlaka Sarıkız zirvesine uğranılıyor. Bölgedeki Tahtacı Türkmenlerinin kutsal noktası olan Sarıkız 1740 metre yükseklikte.

32 adet endemik bitki türünün bulunduğu Kaz Dağı Milli Parkı’nda her mevsim ayrı bitkiler gözlemleniyor, alan kılavuzları eşliğinde yapılan yürüyüş turları tam gün sürüyor.

Hızır Kamp’taki diğer etkinlikler ise yoga ve meditasyon. Alanında uzman hocalar tarafından her gün sabah ve akşamüzeri Şivananda Yoga dersleri ve çeşitli tekniklerde meditasyon uygulamaları yapılıyor.

Ayrıca çeşitli yoga okullarının 3 ya da 5 günlük yoga kamplarına ev sahipliği yapan Hızır Kamp hakkında daha detaylı bilgi almak için www.hizirkamp.com adresini ziyaret edebilirsiniz.