İstanbul Kadıköy Çok Sesli Korosu

25 Ocak 2017
Sayı 27 - Ağustos 2012

Müzik, kelimelerle anlatılamayan duygu ve düşüncelerin seslerle anlatılması sanatı…

İnsanlığın doğuşundan beri var ve hep var olacak olan…

Herkesin anlayabildiği ve anlayabileceği, dünya üzerindeki yegâne dil…

Dil, din ve ırk fark etmeksizin direkt olarak duygulara hitap eden, ruhlarımızı titreten, gönüllerimizi kaynaştıran, duygusal olarak algılanışının yanı sıra aynı zamanda akıl ile de kavranabilen en etkin sanat dallarından biri…

Daha felsefi bir tanıma göre ise; duygu, düşünce, izlenim ve tasarımları başka gerçeklerin de katkısıyla, belli durum, olgu ve olayları, belli bir amaç ve yöntemle, belirli bir güzellik anlayışına göre birleştirerek, biçimlendirilmiş seslerle işleyerek anlatan estetik bir bütün…

İstanbul Kadıköy Çok Sesli Korosu, insanlığın bu en eski ve etkili serüveninde bir şekilde yer almak isteyen, müziğe gönlünü vermiş, her meslek grubundan ve yaştan bireylerin oluşturduğu ve  sayıları 45-50 arasında değişen koristlerden oluşan, müzik eserlerini çok sesli olarak seslendiren, tamamen amatör olup profesyonel bilinçle çalışan bir topluluktur.

Her sanatın ve sanatçının yüklenmesi gereken sorumlulukların var olduğuna ve sanatın gerçek gücünün bu noktada ortaya çıkacağına inanan iki idealist güzel insan, genel sanat yönetmenimiz bariton Sayın Sedat Öztoprak ve değerli müzik adamı İtalyan koro şefimiz piyanist Sayın Paolo Villa, bu sorumluluk çerçevesinde bir araya gelerek, çok sesli müziği olabildiğince geniş kitlelerin ilgi alanına çekmek, anlaşılmasını sağlamak ve müzikle insanların ruhlarına dokunabilmek için kolları sıvadılar ve yaklaşık 1,5 sene önce, bu girişim etrafında buluşan çekirdek bir kadro ile müzik çalışmalarına başladılar.

Koromuz, kuruluş aşamasında genel sanat yönetmenimiz Sayın Sedat Öztoprak’ın temel değerler olarak esas aldığı “sevgi, saygı, hoşgörü, ilgi, çok sesli müzik, nitelikli konserler, sağlıklı ses, sağlıklı diyalog, paylaşım ve dayanışma” ilkeleri doğrultusunda yoluna devam etmektedir.

Her dilde şarkı söylerken, ses sağlığımızı da korumak ve aynı zamanda müzikal bilgimizin gelişmesine destek olabilmek amacıyla, ihtiyaç duyan korist arkadaşlarımızın yararlanabileceği şan tekniği ve solfej dersleri de, repertuar çalışmalarımızdan önce Sedat Bey (şan) ve aramızdaki değerli müzik hocamız Suzan Bünül (solfej) tarafından yaptırılmaktadır.

Sevgili hocalarımızın çabası tamamen idealist bir yaklaşım ile daha önce hiç müzik bilgisi olmayan amatör bir topluluğu profesyonel bir çizgiye getirmek ve koral anlamda üst sanat kriterlerini yakalamaktır.

Müziğin insanlığın evrensel dili olduğunu dikkate alarak, koromuzun repertuarı, Yunus Emre Oratoryosu – Gül Nihal gibi bizden eserlerin yanında, İtalyan şefimiz sevgili Paolo’nun katkıları ile İtalyan anonim halk şarkılarını, dünya müzikallerinden seçilmiş eserleri ve dünyaca ünlü bestecilerin operalarından Nabucco Operası – Esirler Korosu, Il Trovatore Operası’ndan Çingeneler Korosu gibi çok farklı eserleri içermektedir.

Yine Sedat Hocamızın söylemi ile: “Uzun dönemdeki çabamız, repertuarımız gelişip renklendikçe, bütün bu eserleri üstün koro bilinci ile seslendirmeye ve bunlara nüanslar katarak kendi koral kimliğimizi yakalamaya çalışmak olacaktır.

Geçtiğimiz sezon içerisinde, 15 Mayıs 2012 tarihinde CKM Büyük Salon’da Lions Tiyatro Ödülleri Gecesi’nde bir konserimiz, 03 Haziran 2012 tarihinde Büyük Külüp’te Yaza Merhaba konserimiz, 20 Haziran 2012 tarihinde ise yine CKM Büyük Salon’da yaptığımız yılsonu konserimiz ile çalışmalarımızı sonlandırdık ve yeni sezon için heyecanla Eylül ayını beklemekteyiz.

Hedefimiz, önümüzdeki yıl koral ve sanatsal anlamda çok daha nitelikli, yurt içi ve yurt dışı konserleri ile geniş kitlelerin yüreklerine dokunabilmek…

Ünlü düşünür Nietzsche’nin de dediği gibi: “Müziksiz hayat bir hata olurdu.

İstanbul Kadıköy Çok Sesli Korosu

Çalışma Mekânı: Caddebostan Kültür Merkezi

Çalışma Zamanı: her Pazartesi saat 19.00–22.00 arası

Genel Sanat Yönetmenimiz Bariton Sedat Öztoprak: İstanbul Operası Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni olarak görev yapmış olup aynı zamanda müzik kariyerine İtalya, Avusturya ve Almanya’nın en ünlü operalarında devam etmiştir. Türkiye’ye dönüşünde, Don Giovanni, Romeo Juliet, Carmen, Figaro’nun Düğünü, Maskeli Balo, Nabucco, Il Trovatore, Aida, Atatürk Oratoryosu gibi sayısız opera yorumlamıştır.

1990 yılında Viyana’da yapılan ve dünyanın en önemli şan yarışmalarından biri olan 9. Uluslararası Belvedere Viyana Şan Yarışması’nda Radyo Televizyon Büyük Ödülü, kendi klasmanında en iyi Verdi Yorumcusu ve birincilik, yarışmanın genel klasmanında ise 640 kişi arasından ikincilik ödülü ve kendi grubunda birincilik alarak Türk opera tarihinde bir ilke imza atmıştır.

Eğitim alanında uyguladığı Opera Master Class programları ile genç opera sanatçılarına deneyimlerini aktarmakta ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Opera Ana Sanat Dalında şan öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nın Ses Eğitimi Bölümünde süpervizör olarak görev yapmaktadır.

Koro şefimiz ve piyanist, korrepetitör ve orkestra şefi Paolo Villa: Bolonya Konservatuarı’nda eğitim görmüş olup Milano’da opera eşliği ve müzik analizi dallarında uzmanlık eğitimi aldı. Venedik’te Rus Okulu Akademisi’nde yüksek lisans yaptı. 2005 yılından beri İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde korrepetitör, müzikal asistan ve orkestra şefi olarak çalışmaktadır. 2009 yılından itibaren de İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde aynı statüde görevine devam etmektedir. 2010 yılından beri Haliç Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.