Denge: Garudasana – Eagle Pose – Kartal Pozu

Sayı 29 - Ekim 2012

Varoluşun başlangıcından beri dengeler bulunmaktadır. Yaşam enerjisi dediğimiz güç bölünerek iki farklı enerjiyi oluşturmuştur. Taoizm bu karşıtlığı çok anlaşılabilir şekilde yin ve yang olarak sembolize etmiştir. Bu iki karşıtlığı her yerde görebiliriz. Örneğin, “Karanlık ve Aydınlık”, “Gündüz ve Gece”, “Güneş ve Ay”, “Kadın ve Erkek” gibi. Biri olmadan diğeri var olamaz ve her ikisi de dengede olmazsa kaos olur.

Beden yaşam enerjisini dengelediği zaman huzurlu ve mutlu olur, aksi takdirde fiziksel ve psikolojik problemlerle karşılaşır. Yaşam enerjisinin dengelenebilmesi için, öncelikle fiziksel bedenin sağlıklı olabilmesi gerekir. Sağlıklı ve dengeli beslenme ve düzenli hareket etme fiziksel bedeni korur ve vicdanen beden denen emanete iyi bakabildiğimiz için mutlu ve huzurlu oluruz.

Bütünsel sağlık bedensel, zihinsel ve ruhsal dengedir. Doğal olan süreç “sağlık” olarak ifade edilir, bu dengenin bozulması ise “hastalık”. Hastalığı iyileştirmekten çok sağlığı nasıl koruyacağımızı anlarsak işleri kolaylaştırmış oluruz. Yoga hareketlerini yaparak bağışıklık sistemini güçlendirip sağlıklı kalabilirsiniz. Ayrıca yoga pozlarında denge yeteneğimizi geliştirebileceğimiz birçok poz bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi “Garudasana” Kartal Pozudur. Garuda Hint mitinde Vishnu’yu taşıyan kuşun adıdır. Yapılan bu poz kartala benzetildiği için Garudasana denilmiştir.

Pozu istediğimiz zaman, istediğimiz her yerde yapabiliriz. Ayakta durarak dağ pozunda iki bacağımıza da eşit ağırlığımızı gönderiyoruz, ayak tabanlarının etrafının yere temas ettiğini hissederek yavaşça ağırlığımızı sağ bacağımıza doğru geçirip sol bacağımızı kaldırarak sağ bacağımıza doluyoruz. Tek ayağımızın üzerinde dengede kalabilmeyi deniyoruz, eğer dengede kalabiliyorsak, sol kolumuzu dirsekten büküp bedenin ortasına doğru getiriyoruz, sağ dirseği de sol dirseğin üzerine yerleştiriyoruz ve avuçlarımızı birbirine çevirerek yapabildiğimiz kadarıyla ellerimizi birleştiriyoruz. Elimizin başparmaklarını iki kaşın ortasında birleştirerek ve hafifçe dizlerimizi bükerek yere doğru çömeliyoruz. Pozun içinde yaklaşık 30 saniye kalıyoruz ve kolları bacakları tekrar düzelttikten sonra diğer tarafı da yaparak bir 30 saniye daha kalıyoruz.

Pozun faydaları: Ayak bileklerini, bacak kaslarını, kalça kaslarını, omuz kasları ve eklemlerini esnetir; bel bölgesindeki ağrıları, siyatik problemlerini rahatlatır; enerji kanallarını rahatlatarak yorgunluğumuzu azaltır; konsantrasyon ve dengeyi geliştirir. Fiziksel olarak tek ayak üzerinde dengede kalabildiğimiz zaman içsel olarak da dengelendiğimizi hissederiz.