Bir Güzel İnsanın Ardından: Rabbi Menachem Froman

17 Kasım 2016

Sevgili dostumuz Rabbi Menachem Froman’ın ardından yazmaya oturduğumda aklıma ilk gelen, hastalığı belli olduktan sonra haberi verirken kullandığı o çok sevdiği cümle idi: “Allah’ın yolları bizim anlayışımızın ötesindedir, gizemlidir.” Bir başka deyişle söylersek, umduklarımız hep beklemediğimiz biçimlerde gerçekleşir.

İnsanlar vardır toprağına bağlı, bir de insanlar vardır toprak onlara bağlı. Öyle ki onları bilinmeyen âleme uğurladığınızda, toprağın nasıl olup da arkalarından ayaklanıp gitmediğine şaşırırsınız.

Seksenlerden bu yana tüm yaşamını yaşadığı topraklara ve dolayısıyla dünyaya barış getirmek üzere çalışmaya adamış olan Rabbi Froman, ölüm döşeğindeyken ortaya atılan “kadın sesinden şarkı dinlemek ve kadınların çaldığı müziği dinlemek haramdır” hurafelerine tepkisini, hemen bir flüt sanatçısı bayana sinagogda konser verdirerek gösterecek kadar gerçek bir eylem insanıydı. Kalıplara sığdıracağınızı sandığınız, ancak tam tersi kalıpları kıran ve bunu yaparken tam da gözlerinizin içine bakan birisiydi.

YAŞAMI BOYUNCA;

İbrahim’in çocukları İsmail ve İshak’ın soyunun, dolayısıyla Filistin ve İsrail halklarının kardeşçe yan yana, iç içe yaşayabileceklerine,

Ömür boyu mutlu bir beraberlik için aşkın şart olduğuna, yaşamak için ise iki lokma ekmek ve iki kat elbisenin yeteceğine,

Komşusunu sevmeye, kendisinden nefret edenleri anlamaya, tüm inançlara saygı duymaya,

Âşık olduğu kadın, karısı Hadassah’ya,

Hakiki olmaya,

An’da yaşamaya ve bugünün işini yarına bırakmamaya,

Son ana kadar ilim ve hâl tahsil etmeye, hastane odasında öğrencilerine ders vermeye,

Her şeye rağmen gülmeye, neşeli olmaya,

Allah’a giden yolun barıştan, barıştırmaktan ve barışıklıktan, şarkı söylemekten ve dans etmekten geçtiğine

YÜREKTEN İMAN ETTİ.

Bizlere, “insan”ın kendisini “barış” üzerinden gerçekleştirmesinin benzersiz bir örneğini gösterdi. Uzun lafın kısası, “barış” ete kemiğe büründü ve bize bir müddet Rabbi Froman olarak göründü.

Teşekkür ediyoruz Sevgili Rabbi Menachem, Allah tüm âlemlerde yolunuzu âsân eylesin.